יצאתי מפרופורציה, תיכף אשוב..

כשאני מסתכלת באלבום החתונה שלנו, זאת המסקנה הכי סבירה שאני יכולה להגיע אליה. גם אני יצאתי מפרופורציות. גם אני שצחקתי על מתחתנים למינהם, על אירועים גרנדיוזים ועל כלות שמשוכנעות שזהו היום המאושר בחייהן; גם אני נסחפתי בהוריקן הזה שנקרא תיכנון חתונה.

ובכלל לא תיכננתי להתחתן. תמיד הצהרתי (בעיקר ביני לבין עצמי) שחתונה זה מיותר, וזה סתם טקס חסר משמעות, וקושר את בני הזוג בכבלים עתיקים למוסד הרבנות. ושאני, אני אחייה ללא חתונה באושר ובעושר עד סף ימי.

אבל מה לעשות שיום שבת אחד אחרי ארבע שנים ביחד הוא הוציא טבעת. ובתוך כמה שעות מצאתי את עצמי מדפדפת באתרי מתחתנים למינהם, מתפעלת מגני אירועים, משמלות כלה וממגוון צלמים. בהתחלה רק הצצתי, לראות מה האופציות. רק טעימה. שש שעות אחר כך מצאתי את עצמי מסמנת באובססיביות מקומות להתחתן, בוחנת בקפידה דגמים של שמלות וקוראת ביקורות הגולשים כאילו היו דברי אלוהים חיים. השעה הייתה שתיים בלילה ואני הרגשתי את הפחד מחלחל אלי. פתאום נפלה עלי ההכרה, שהנה אני, כן גם אני, הולכת עכשיו לתכנן חתונה. והרגשתי את הפרופורציות בורחות להן ונעלמות. הן אמנם השאירו לי פתק, כתבו לי איפה לחפש אותן אם אני ממש אצטרך. אבל ברחו להן ככה בשקט בשקט באמצע הלילה, ואני נותרתי עם רשימות על רשימות ובילבול גדול.

ועם השאלה הגדולה של מאיפה  להתחיל…

אז באמת מאיפה להתחיל – הכי כדאי לפני שאתם קופצים הישר למים להגדיר לכם תקציב. ההגדרה של אירוע החתונה היא מאוד מגוונת. אפשר לארגן חתונה צנועה בכמה אלפי שקלים בודדים, אצל ההורים בחצר, עם אוכל ביתי ומעט מוזמנים, ואפשר כמובן לארגן חתונה באולמי בונבון עם 900 מוזמנים, להגיע בהליקופטר ו.. נו הבנתם, השמיים הם הגבול.

לכן קודם כל חשוב לבדוק מהו התקציב שלכם. לברר בכל צד כמה מוזמנים הם מתכוונים להזמין, וביחד לחשב כמה כסף אתם מתכוונים להשקיע באירוע הזה. (קחו בחשבון שזה בדרך כלל יעלה כ 20% יותר ממה שחשבתם). אפשר להסתמך על מתנות כעל דרך לכסות חלק מהעלויות, אבל תמיד כדאי לקחת תחזיות שמרניות, ומקסימום תופתעו.

בשלב זה חשוב מאוד לבצע תיאום ציפיות. פתאום תגלי שהוא רוצה להתחתן בבית הכנסת הקרוב בלווית המשפחה הקרובה ביותר בעוד את רוצה אירוע נסיכותי ונוצץ עם כיסוי תקשורתי המוני. לכן, שבו ביחד דברו אחד עם השני ונסו להגיע לעמק השווה, ולתכנן את האירוע שיתאים לשניכם.

עכשיו כשיש לכם ביד את שני הדברים החשובים ביותר, הגיע הזמן לצאת לדרך ולתכנן את החתונה. הייתי רוצה להגיד לכם לשמור על פרופורציות ולזכור שזה רק ערב אחד בחיים וחבל לבזבז כל כך הרבה זמן וכסף וכו' וכו', אבל כמו שכתבתי בהתחלה, גם אותי סחפה רוח ההתלהבות וההתרגשות. וגם אני הגעתי למצבים שלא הייתי מדמיינת, להוצאות מוגזמות, לריבים מטופשים עם בן הזוג ולהתרגשות מטורפת בלילה שלפני. אז כן, מותר להיסחף, להשתטות, לריב, להתרגש, לחשוש. ובכל זאת כתבתי כאן כמה טיפים שעזרו לי לשמור על מעט השפיות שעוד נותרה לי.

אז קודם כל בחרנו מקום –מלכתחילה הלכנו לראות מקומות שמתאימים לתקציב שלנו. זו לא חוכמה להתאהב במקום שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם. זה בעיקר שובר את הלב ו\או את הכיס. לכו בעיקר למקומות שיהיו נוחים להגעה לאורחים שלכם. אם המשפחה והחברים שלכם גרים באיזור המרכז, עדיף לא לגרור אותם ביום חמישי בערב למצודה בגליל העליון. הקללות שהם יסננו בדרך יפחיתו מהאהבה והשמחה שלהם ביום המיוחד שלכם.

אחר כך החלטנו על תאריך – כולם רוצים להתחתן ביום חמישי. ולכן זה גם היום היקר ביותר. אבל אף אחד עוד לא הוכיח שחתונות יום חמישי הן שמחות יותר, מרגשות יותר או ארוכות יותר. יום חמישי הוא גם יום שמשופע בפקקים, מה שגורם לאיחורים ועצבנות בקרב האורחים. לכן עדיף לבחור פשוט את היום שמתאים לכם, ולא לדאוג. יהיה מקסים ומרגש בכל מקרה. גם עונת השנה היא פקטור רציני במחיר. המחירים בגני האירועים גבוהים מאוד בין יוני לספטמבר. וגם לאורחים יש חתונות רבות בדרך כלל בחודשים האלו. אנחנו בחרנו להתחתן בחורף. המחירים היו שפויים, הספקים היו פנויים, וגם האורחים נהנו מהגיוון שבחתונה בתקופה שבה בעיקר יושבים בבית ומתכרבלים על הספה ללא מעש.

וגם האוכל היה חשוב לנו – למקום שבחרנו להתחתן בו יש קייטרינג משלו. אבל אחרי הטעימות הבנו שהאוכל לא ממש מתאים לנו ולאורחים שלנו. לא התעצלנו והלכנו לטעימות בעוד כמה מקומות. מצאנו את הקייטרינג שהתאים לכל הדרישות שלנו. אוכל מצויין, שירות ברמה גבוהה והמלצות רבות. זה בהחלט העלה את ההוצאה שלנו לחתונה, אבל השקיט לנו את הלב. חשוב להבין את כל מרכיבי המחיר של הקייטרינג. בדרך כלל השכר למלצרים הוא רכיב נפרד, ומקובל בנוסף לתת טיפ בסיום האירוע (כמובן אם השירות היה לשביעות רצונכם).

שמלת כלה – טוב זה המקום שכלות באמת נוטות להגשים את כל החלומות שלהן. והאמת, לדעתי בצדק. את מתחתנת פעם אחת לכי על זה, תעצבי לעצמך את שמלת חלומותיך. אבל אל תשכחי שאת השמלה אפשר לעצב אצל מעצבת-על ב20,000 ₪ או אצל תופרת שמתמחה בשמלות כלה ב2500 ₪. חשוב לבחון את הדגמים, את התפירה, את היחס אליך – הכלה, את האפשרות של להתלבש במקום ביום החתונה. חשוב מאוד לקבל המלצות והשמצות מכלות שהשתמשו בשירותי העיצוב. לוודא שיש כמה מדידות שבהן אפשר לעשות תיקונים ושיפורים. ושהמדידה האחרונה תתבצע יחסית קרוב ליום החתונה. כך שהשמלה תותאם בדיוק למידותיך.

איפור שיער – רצוי ומקובל לעשות יום ניסיון ולהתאים את התסרוקת ואת האיפור לכלה. לנסות כמה אפשרויות ולהחליט על מה שהכי מתאים לך. אבל קחי בחשבון  שזה כנראה לא יראה בדיוק אותו הדבר ביום החתונה עצמו. אפשר גם להתחרט ולשנות ביום החתונה, אבל עדיף לא לעשות שינוי מאוד קיצוני, ולהישאר עם הקונספט הכללי שהתאמת לך לפני. בגלל שהאיפור נעשה בשעות היום, הוא בדרך כלל יראה קצת מוגזם ומוקצן. זה בסדר. הוא טיפה דוהה במהלך היום, ובאווירת הערב עצמו הוא נראה בדיוק מתאים. אני בחרתי במישהי שעושה גם את התסרוקת וגם את האיפור. זה חסך לי תיאומים והפך את האווירה בזמן ההתארגנות ליותר אינטימית. דבר חשוב נוסף שעזר לי הייתה חברה טובה שליוותה אותי ונתנה לי חוות דעת על כל מה שנעשה, ועל הדרך קיבלה גם היא טיפול עשרת אלפים של איפור ושיער.

בגדי חתן – כמה שזה נשמע פשוט זה הופך לפעמים להיות מסובך. אם הוא רוצה (או מסוגל) תני לו לבחור את הבגדים שלו. נסי להיות סבלנית לטעם שלו ולא לשים וטו על הבחירות שלו. גם לו מותר להתגנדר בערב הזה, ולהביע את הרצונות שלו והטעם שלו. אם הוא לא רוצה, לכו ביחד לבחור לו בגדים. ואל תדחו את זה לרגע האחרון. גם החתנים זקוקים למדידות והתאמות כדי להיראות במיטבם ביום החתונה.

טקס החתונה –  כמו שכבר ציינתי למעלה, מעולם לא דימיינתי שאני אתחתן. בטח לא תחת חופה וקידושין. וכשהתחלנו לברר על האלטרנטיבות הסתבר שבהחלט יש אלטרנטיבות. והרבה מהן. יש טקס רפורמי, קונסרבטיבי, ואפילו טקס חילוני לגמרי. ועכשיו נותר לנו רק לבחור את מה שהתאים לנו. חשוב לזכור, מי שלא מתחתנים בטקס אורתודוכסי דתי דרך הרבנות, ורוצים להירשם במדינת ישראל כנשואים, חייבים לגבות את הטקס בנישואים אזרחיים באחת המדינות שמאפשרות אותם. לנו זה הוסיף טיול זוגי רומנטי לקפריסין. כמו שאומרים פעמיים כי טוב.

צילום – זה לטעמי אחד הדברים החשובים שתבחרו ליום החתונה שלכם. התמונות וסרט הוידאו הם הדבר הכי משמעותי שישאר לכם אחרי החתונה (מלבד כמובן האהבה הבלתי נגמרת שלכם, והצ'קים של הדודות). לכו לראות כמה צלמים. שימו לב לאיכות התמונות, יותר מאשר לכמות. שימו לב לאלבום שתקבלו, וגם חשוב לא לפחות, לאופי של הצלמים. הם ילוו אתכם במשך כל היום ויהיו דבוקים אליכם. חשוב שתרגישו איתם בנח ושהאופי שלהם מתאים לשלכם. ממליצה בחום לעשות צילומי משפחה, ואם יש לכם כח, גם צילומים עם השולחנות. ככה יהיה לכם תיעוד של כל האורחים, גם של החבר'ה שלא קמו לרקוד, וגם של הסבים שאוטוטו כבר יעזבו אותנו.

כדי שלא יהיו אי הבנות, חשוב לסכם מראש בדיוק את אופן העבודה, מתי מתחילים ומסיימים הצלמים לעבוד ביום החתונה, מתי מקבלים את חומר הגלם ומתי את התוצאה הסופית. אנחנו בחרנו לעשות גם סרט וידאו. זו מזכרת נחמדה מאוד. רק תיזכרו שבסרט הזה אתם תיצפו לעיתים נדירות מאוד, ואין ממש צורך להתעקש על 5 מצלמות מרחפות או לדון עם העורך על כל סצינה וסצינה.

די ג'יי – גם לנו (כמו לכולם) היה חשוב שכולם ירקדו וישמחו בחתונה. ולכן החלטנו לא לכפות את הטעם המוסיקלי שלנו על האירוע אלא לתת לדיג'יי לקרוא את הקהל ולשים את המוסיקה שהכי תתאים. בסופו של דבר הדיג'יי קלע בדיוק לטעם שלנו, ונהננו מכל שיר ושיר. (אבל ככה זה כשאת מתודלקת באדרנלין, אהבה, התרגשות וכמה שוטים של טקילה).

השעות שלפני – אני התארגנתי במלון שצמוד לגן שבו התחתנו. ושם גם בילינו את הלילה שאחרי החתונה. זה היה שיא הנוחות. חדר מרווח עם כל הדברים שאני צריכה. המאפרת הגיעה אלי, ואחרי ההתארגנות החתן אסף אותי לצילומים המקדימים. חששתי קצת מהשלב הזה. לעשות פוזות למצלמה, להתחבק לפי דרישה – לא בדיוק בשבילי. אבל בשיתוף פעולה עם הצלמים וקצת הומור עצמי זה עבר מהר ובלי פציעות. מה שיותר חשוב, ניצלנו את השעה לפני שהתחיל האירוע להסתובב לנו ביחד, רק שנינו בגן. הכל כבר היה מוכן. השולחנות ערוכים, הכוסות מבריקות, האורות עדינים, המוסיקה נעימה ורק שנינו הסתובבנו לנו בשקט. זה בהחלט אחד הרגעים הזכורים לי לטוב מאותו היום. רומנטי ומרגש ומומלץ מאוד.

היום שאחרי – נגמרה החתונה – חשבתי שאוכל לנוח. אבל היום שאחרי הסתבר כיום די מתיש. היינו צריכים לפתוח את כל הצ'קים והמתנות (ותוך כדי לתעד מי הביא כמה), להחזיר את השמלה שלי למעצבת וכמובן להרים כמה טלפונים להגיד תודה לאנשים ולקצור מחמאות על הערב שהיה. זה ממש לא פשוט, בטח שלא עם בעל טרי שעוד חצי מעולף בהשפעת האלכוהול מאתמול בלילה. לשמחתנו הזמנו לנו סוף שבוע באילת יומיים אחרי החתונה. זה נתן לנו זמן לגמור עם כל הסידורים מצד אחד, ומצד שני לא לגלוש מן הפנטזיה הישר אל המציאות היומיומית. התפנקנו לנו במלון כיפי, רק שנינו, זמן איכות בפעם הראשונה כזוג נשוי…

אז כן, גם אני קצת יצאתי מפרופורציות, אבל בסופו של דבר נשארתי עם טעם טוב, עם זיכרונות נהדרים ותמונות מקסימות והכי חשוב, עם המשפחה החדשה שלנו.

שתף את המאמר וזכה בתהילת עולם

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל
שיתוף ב whatsapp
ווטסאפ
שיתוף ב print
הדפס
שיתוף ב email
שלח במייל